2019-02-21
Biwak w lesie – jaki tarp na wyprawę bushcraftową?
Dach nad głową i schronienie to podstawa, która ma zapewnić Wam nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo podczas wypraw bushcraftowych. W życiu każdego survivalowca przychodzi taki moment, w którym chce czegoś więcej i zamienia klasyczne namioty na tarpy i płachty biwakowe. Warto zastanowić się więc nad tym, jaki model będzie dla Was satysfakcjonujący – pamiętajcie o tym, że natury nie wolno lekceważyć, a kilkudniowy biwak może być ogromnym wyzwaniem dla amatorów.
Czym powinny charakteryzować się tarpy wysokiej jakości?
Jakiej powinny być wielkości i jak z jego pomocą przygotować swoje schronienie? Aby dowiedzieć się więcej, czytajcie dalej. Pamiętajcie, że wiedza teoretyczna pozwoli Wam uniknąć wielu błędów w praktyce.
Najlepsze tarpy i płachty biwakowe – wybierz model dla siebie
Tarpy powinny być przede wszystkim lekkie, wytrzymałe, wodoodporne i zajmować jak najmniej miejsca w plecaku. Teoretycznie wystarczy płachta o wymiarach 2,5 x 2,5 m, lecz należy pamiętać o komforcie użytkowania – zadaniem tarpu jest zarówno ochrona użytkowników, jak i bagażu.
Wybór wielkości tarpu zależy w dużej mierze od planowanej konstrukcji. Jeśli zależy Wam, by konstrukcja przypominała kształtem klasyczny namiot, wystarczy 3 x 3 m, np. płachta biwakowa - Tarp 3 x 3 - DD Hammocks - Olive. Jej kolor jest zbliżony do naturalnego otoczenia, dlatego nie będziecie rzucać się w oczy – co również jest istotne w kontakcie z dziką naturą. Bardziej zaawansowani bushcraftowcy mogą mieć nieco większe wymagania względem komfortu, zaś umiejętności, pozwolą im na wymyślne konstrukcje. Przykładem jest Lean-to z zadaszeniem lub popularny diament. Warto jednak postawić na nieco większe modele, np. płachta biwakowa - Tarp 4x4 - DD Hammocks - Olive. Podniesie to nie tylko komfort wyjazdu, ale także możliwości konstrukcji posłania. Nawet na łonie natury, możecie spać jak królowie – dosłownie.
Jakie gadżety wykorzystać, by rozstawić swój tarp?
Pierwszym i najważniejszym elementem jest lina np. paracord lub lina elastyczna DD Elastic Cord 10 m. Z jej pomocą można wykonać naprawdę wymyślne i trwałe konstrukcje, a ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Ważne jest, aby w swoich konstrukcjach wykorzystuje również naturalne otoczenie. Drzewa, krzewy i gałęzie pozwolą nawet z niewielkiego tarpu stworzyć komfortowe schronienie na kilkudniowy biwak.
Ale to nie wszystko. Kij trekkingowy DD Hiking Pole jest kolejnym elementem, dzięki któremu zbudujesz wytrzymały namiot – nawet na środku pola. Pamiętaj jednak, by zabrać także szpilki lub śledzie (np. szpilki i linki do namiotu i tarpa DD Extra Pegs & Guy Lines), które utrzymają konstrukcję w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych i wiatru. Jeśli jednak chcesz iść o krok dalej, możesz spróbować wykorzystać do tego celu kamienie i patyki. Jest to jednak znacznie trudniejsze zadanie.

Warto zabrać ze sobą także niewielką siekierę, która posłuży zarówno do uzyskania gałęzi oraz kijów, jak i jako młotek, dzięki któremu konstrukcja będzie wytrzymała. Świetnym przykładem może być, m.in. ręcznie kuta HULTAFORS H 006 SV 0.6 kg. Z nią poradzisz sobie w każdych warunkach.
Czy to wszystko?
Bushcraft ma być przygodą, która angażować będzie Waszą wyobraźnie, kreatywność i przede wszystkim umiejętności zdobyte podczas wypraw survivalowych. To zupełnie inny wymiar odpoczynku, który nie wszystkim przypadnie do gustu. Pamiętajcie jednak o tym, by zawsze wybierać tarpy wysokiej jakości, które zostały wykonane z najlepszych materiałów od niezawodnych producentów – od tego zależy Wasz komfort i bezpieczeństwo.

