Składane piły bushcraftowe. Jaką piłę zabrać na wyprawę?
Jeśli masz doświadczenie z survivalem, to na pewno pojawił się w Twojej głowie plan wyjazdu bushcraftowego. Jest to wyższy poziom, który może dostarczyć Ci jeszcze więcej przygód i pozwoli poznać wszystkie słabości. Chociaż Twoim zadaniem będzie rozbicie obozowiska przy pomocy najbardziej prowizorycznych i minimalistycznych narzędzi (np. piły, tarpy i sznurka). Warto jednak zabrać kilka podstawowych elementów, ponieważ wyprawa ma być wspaniałą przygodą, która dostarczy rozrywki. Nie warto narażać się na niebezpieczeństwo, minimalizując na siłę zawartość bagażu.
Jak wybrać odpowiednią piłę, by nie zajmowała dużo miejsca i gwarantowała niezawodność? Chętnie przedstawimy Wam kilka wskazówek i zaproponujemy asortyment, który cieszy się popularnością oraz wysokimi ocenami od użytkowników.
Dopasuj wielkość piły do potrzeb
Plecak lub torba bushcraftowca nie powinny być ciężkie i duże. Zabierajcie ze sobą jedynie najpotrzebniejsze wyposażenie. Nie ma sensu wybierać zbyt dużych modeli, które po prostu obciążą Wasz bagaż – zwłaszcza jeśli jedziecie sami lub w niewielkim gronie znajomych. Jeżeli wybieracie się większą grupą, warto zainwestować w jeden solidny produkt, przy pomocy którego każdy zbuduje swoje schronienie. Współpraca i podział obowiązków to niezwykle istotne kwestie, szczególnie podczas tego typu wypraw. Dzięki pracy zespołowej wszystko pójdzie szybko i sprawnie.
Porównajmy dwa produkty od tego samego producenta. Model Silky Bigboy 360-10 i nieco mniejszy Silky Pocketboy 130-10. Pierwsza piła dysponuje naprawdę imponującym rozmiarem ostrza o długości 360 mm. Jej wydajność jest bardzo duża, lecz trzeba zastanowić się, czy taki asortyment przyda Ci się podczas biwaku – nawet po złożeniu jest znacznie większa od drugiej przedstawionej przez nas piły (o ostrzu 130 mm). Waga obydwu produktów to 450 g i 160 g.
Lepiej postawić na szybkość pracy i wydajność, czy niewielką wagę i kompaktowy rozmiar? Na to pytanie należy szukać odpowiedzi we własnych preferencjach i doświadczeniu.
Gdzie i do czego będziesz używać piły
Podstawową czynnością jest budowa schronienia i przygotowanie paleniska. Niewielka piła czasem może się przydać, by z pomocą świeżych gałęzi wykonać wygodny “materac” lub dostosować roślinność do konstrukcji zadaszenia. Jeśli będziecie musieli ciąć mokre drewno to piła Bahco 23-24 Bow Saw Blade będzie do tego idealna. Jest to bardzo długi brzeszczot (607 mm), z którego pomocą sami możecie skonstruować swoje narzędzie. Warto zabierać taki asortyment, gdy jedziecie w nieznany teren i może dojść do sytuacji, że będziecie musieli pozbyć się grubych gałęzi lub konarów drzew z drogi.
Czy budżetowe piły mają sens?
Nieważna jest cena, tylko wykonanie produktu. Doskonałym przykładem jest piła składana Laplander Bahco, czyli model za mniej niż 100 zł. Teoretycznie powstała do prac ogrodowych, lecz nie przeszkodziło to jej w zdobyciu popularności wśród bushcraftowców czy wojsk. Korzystają z niej jednostki specjalne SAS, żołnierze NATO i guru większości miłośników dzikiej natury – Ray Mears.
Jest to doskonały wybór zarówno dla amatorów, jak i dużo bardziej zaawansowanych użytkowników.
Na sam koniec
Bushcraft ma być przyjemnością i zdobywaniem doświadczenia, więc nie rezygnujcie ze wszystkich przydatnych narzędzi. Piły pozwolą Wam szybko dostosować się do otoczenia, więc mogą przyczynić się do ochrony zdrowia, a nawet życia – np. gdy warunki pogodowe niespodziewanie ulegną zmianie.