Głownia Polar 54 (S) Whittler
Głownia Polar 54 Stainless Whittler (Stal Nierdzewna).
Głownie Polar są rozwinięciem klasycznych głowni skandynawskich produkowanych przez fińską fabrykę Laurin i są wynikiem współpracy fińskiej firmy Brisa (ekspertów w dziedzinie knifemakingu) i Lauri.
Dziesięciolecia połączonego doświadczenia, know-how i żywego zainteresowania produkcją noży gwarantują, że te ostrza w stylu puukko sprostają wszelkim standardom. Ulepszenie dobrze znanych ostrzy Lauri poprzez dodanie małego ricasso i nadanie ostrzu drobniejszego szlifu znacznie poprawia ogólne wrażenia. Ricasso pomoże twórcom, nowym i starym, uzyskać dobre wykończenie między rękojeścią a ostrzem. Ten aspekt jest postrzegany jako jeden z trudniejszych elementów produkcji noży.
Projekt jest subtelny w stylu fińskim, który w dużej mierze opiera się na zasadzie formy zgodnej z funkcją. Ostrza są proste i solidne w swojej elegancji, podobnie jak noże w stylu Puukko, do których są przeznaczone.
Głownia wykonana z cenionej stali nierdzewnej X50CrMoV15 jest odporna na korozję i jest stosunkowo prosta do utrzymania w wysokiej ostrości. Grawerowane logo marki (w starszych wersjach produkcyjnych logo jest wytłoczone) stanowi dodatkową ozdobę tych główni.
Głownia Polar 54 S idealnie nadają się do zrobienia kompaktowego noża do codziennego użytkowania.
Parametry głowni Polar 54 S:
- Długość ostrza: 54 mm
- Szerokość: 16 mm
- Grubość: 2,2 mm
- Długość całkowita: 135 mm
- Stal: Nierdzewna X50CrMoV15
- Twardość: 57-58 HRC
Głownie Polar to doskonała propozycja na nóż, który ma sprostać wymagającym pracom zarówno w terenie, jaki w użytkowaniu codziennym. Głownie produkowane przez Laurin są od lat cenione zarówno w środowisku knifemakerów, jak również wśród miłośników bushcraftu, survivalu czy myślistwa.
Zobacz nasz poradnik: Jak zrobić nóż z głownią Lauri
Jak wykonać rękojeść do noża i osadzić głownię z trzpieniem (hidden tang)?
Osadzenie głowni noża z trzpieniem w drewnianej rękojeści z użyciem bloczka drewna, mosiężnej gardy i przekładek ozdobnych z poroża renifera lub fibry (opcjonalnie) to proces wymagający pewnych umiejętności i narzędzi.
Narzędzia, które mogą być przydatne do wykonania tego zadania:
- Piła ręczna lub wyrzynarka
- Papier ścierny o różnej gradacji gradacji np. 100, 220, 400, 600, 800 i 1200
- Wiertarka z wiertłami o średnicy różnej średnicy np. 3 mm i 5 mm
- Pilniki do drewna i metalu
- Ścisk stolarski (opcjonalnie)
- Szlifierka kątowa z tarczami do szlifowania drewna i metalu lub szlifierka taśmowa
- Polerka, pasty polerskie
Materiały potrzebne do wykonania tego zadania:
- Bloczek drewna o odpowiedniej wielkości i grubości
- Mosiężna garda - bolster
- Przekładki ozdobne z poroża renifera lub fibry (opcjonalnie)
- Klej dwuskładnikowy (żywica epoksydowa)
- Materiały do wykończenia, takie jak olej do drewna, wosk itp.
Krok 1: Przygotowanie głowni noża
Oczyść trzpień z rdzy, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Przytnij trzpień do odpowiedniego rozmiaru (nie dłuższego niż długość robocza wiertła), jeżeli zamierzasz schować trzpień w całości w rękojeści. Jeżeli głownię chcesz uszlachetnić np. wypolerować, położyć satynę to wykonaj to na tym etapie. Zabezpiecz głownię noża przed dalszymi pracami np. owijając ją taśmą izolacyjną lub malarską.
Krok 2: Przygotowanie drewnianej rękojeści
Zacznij od przycięcia bloku drewna do odpowiedniej długości i grubości, aby dopasować do rozmiaru głowni i planowanej rękojeści. Wyrównaj powierzchnię styku bloczka z ew. przekładkami (gardą).
Krok 3: Wycięcie otworów na trzpień
Za pomocą wiertarki wykonaj otwór na trzpień w bloczku drewna. Otwór dopasuj np. przy użyciu mniejszego wiertła lub pilnika, tak aby trzpień wchodził swobodnie.
Krok 5: Umieszczenie elementów dekoracyjnych
Wykonaj otwory w przekładkach dekoracyjnych odpowiadające średnicy trzpienia. Wykończ powierzchnię przekładek aby przylegały do siebie dokładnie. Umieść przekładki i gardę na trzpieniu noża aby sprawdzić, czy wszystko jest odpowiednio dopasowane.
Krok 6: Klejenie elementów
Przygotuj klej dwuskładnikowy i nałóż do otwory drewnianego bloczka. Następnie umieść mosiężną głowicę-bolster z przekładkami ozdobnymi na trzpieniu głowni, przekładki posmaruj klejem, podobnie sam trzpień. Całość umieść w drewnianym bloczku i dociśnij, aby elementy zostały dobrze połączone. Usuń nadmiar kleju z zewnątrz rękojeści. Całość możesz ścisnąć delikatnie ściskiem stolarskim i pozostawić do wyschnięcia w pozycji wertykalnej.
Krok 7: Obróbka rękojeści
Po utwardzeniu kleju. Za pomocą pilników do drewna lub szlifierki usuń nadmiar drewna aby rękojeść była stosunkowo gładka i równa. Następnie użyj szlifierki taśmowej lub kątowej z tarczami do szlifowania drewna, aby wygładzić krawędzie drewnianej rękojeści i mosiężnej głowicy. Możesz to robić ręcznie za pomocą pasków z papieru ściernego. Użyj papieru ściernego o gradacji np. 1000, 220, 400, 600, 800 i 1200, aby wygładzić i wypolerować powierzchnię drewna i mosiądzu.
Krok 8: Wykończenie rękojeści
Nałóż olej do drewna, wosk na drewnianą rękojeść, aby chronić ją przed uszkodzeniem i zapewnić trwałość. Odczekaj, aż powierzchnia wyschnie. Impregnację powtórz kilkukrotnie.