Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co oznaczają znaki na kompasie?

2023-02-21
Co oznaczają znaki na kompasie?

Kompas turystyczny to jedno z akcesoriów, których nie powinno zabraknąć w plecaku żadnego miłośnika pieszych wędrówek. Znacząco ułatwia on orientację w terenie i wyznaczenie dalszej drogi. Początkujący użytkownik może jednak zastanawiać się, co właściwie znaczą poszczególne znaki widoczne na przyrządzie. Dziś skupimy się na każdej z liter i wyjaśnimy, jak je odczytywać!

Oznaczenia na kompasie – podstawowe informacje

Oznaczenia na kompasie odnoszą się do głównych oraz pośrednich kierunków świata. Litery widoczne na tarczy pochodzą właśnie od pierwszych liter ich angielskich nazw. Każde akcesorium wyposażone jest ponadto w zawieszoną w specjalnym płynie igłę magnetyczną, której końce różnią się od siebie kolorem. Czerwone ramię oznacza północ, z kolei białe lub niebieskie – południe. Określenie kierunków świata za pomocą kompasu umożliwia odnalezienie lub całkowite wyznaczenie trasy.

  • N, czyli północ

Oznaczenie „N” znajdujące się na samej górze kompasu wiąże się z angielskim słowem north, oznaczającym „północ”. To azymut 0°.

  • E, czyli wchód

Znak na kompasie w postaci litery „E” oznacza wschód, czyli earth w języku angielskim. Oznaczenie to widnieje po prawej stronie tarczy i jest azymutem 90°.

  • S, czyli południe

„S” widniejące na dole tarczy – po stronie przeciwnej do północy – to nic innego, jak południe, czyli azymut 180°. Skrót pochodzi od angielskiego słowa south.

  • W, czyli zachód

Oznaczenie „W” związane jest z angielskim wyrazem west, które oznacza „zachód”. Ten znak
znajduje się po lewej stronie kompasu, po stronie przeciwległej do „E”. To azymut 270°.

A co z kierunkami pośrednimi?

Na niektórych kompasach widoczne są nie tylko główne kierunki świata, ale również te pośrednie. „NE” oznacza wówczas północny wschód, z kolei „SE” – południowy wschód. Analogicznie – „NW” to północny zachód, a „SW” – południowy zachód. Zazwyczaj znaki te występują na tarczy w postaci mniejszych liter.

Azymuty w kompasie

Azymut w kompasie, to nic innego jak kąt między kierunkiem północnym a wybranym punktem, do którego chcemy podążać. Jest on liczony według ruchu wskazówek zegara, a jego wartość określa się w stopniach. Wyznaczanie azymutu może się okazać pomocne m.in. w nieznanym terenie lub w sytuacji, gdy zamierzamy opuścić szlak. Wędrując poza szlakiem, można łatwo zgubić się wśród drzew czy leśnych ścieżek – dzięki azymutowi możliwe jest odnalezienie drogi i dotarcie do konkretnego miejsca.

W asortymencie sklepu Laplander dostępne są kompasy oraz busole cenionych producentów np. kompasy Silva – zarówno mapowe, jak i te na rękę czy w wersji guzikowej. Decydując się na jeden z nich, możesz mieć pewność, że nie zgubisz się podczas żadnej pieszej wędrówki – również w całkiem nowym miejscu. Jeżeli potrafisz odczytywać konkretne wartości, bez trudu wybrniesz z każdej sytuacji – nawet wyjątkowo ekstremalnej. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni model i… ruszać przed siebie, aby przeżywać kolejne przygody!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 5853 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Super wszystko na najwyzszym poziomie.
2024-05-17
Sprawna i szybka wysyłka. Towar 1 klasa
pixel