Czy trzeba mieć pozwolenie na krótkofalówki?

2023-01-20
Czy trzeba mieć pozwolenie na krótkofalówki?

Krótkofalówka, nazywana inaczej przenośnym radiotelefonem, w wielu sytuacjach może zastąpić tradycyjny telefon komórkowy. Wykorzystując fale radiowe, umożliwia ona bezproblemową komunikację nawet w miejscach, w których całkowicie brakuje zasięgu. To doskonały sposób na kontaktowanie się z członkami wyprawy m.in. podczas wędrówki po lesie. Czy korzystanie z krótkofalówki wymaga uzyskania pozwolenia?

Krótkofalówka a pozwolenie radiowe

Kwestia pozwoleń na korzystanie z urządzeń typu krótkofalówka regulowana jest w naszym kraju przez rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji. Uzyskanie pozwolenia jest możliwe w przypadku osób, które posiadają świadectwo operatora. Muszą posiadać je m.in. firmy ochroniarskie, policja czy przedsiębiorstwa transportowe – profesjonalne radiotelefony stosowane są tam na co dzień. Pozwolenie wymagane jest w przypadku kilku typów sprzętu, różniących się między sobą częstotliwością oraz mocą. Używanie zaawansowanego urządzenia radiowego bez niezbędnego pozwolenia może wiązać się z konsekwencjami w postaci kary grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Krótkofalówki PMR, czyli kiedy pozwolenie nie jest konieczne…

Pozwolenie na korzystanie z krótkofalówek nie jest w niektórych przypadkach konieczne. Mowa jednak o urządzeniach innych niż te wykorzystywane w przedsiębiorstwach ochroniarskich czy firmach budowlanych. Bez pozwolenia można porozumiewać się przez niewielkie krótkofalówki o niskiej mocy – nie większej niż 0,5 W. Anteny nie powinny ponadto być poddawane żadnym modyfikacjom – w przeciwnym razie nie będą spełniać wymagań związanych z korzystaniem z pasma PMR w sposób legalny. Możemy wyróżnić m.in. krótkofalówki pracujące w paśmie PMR 446. To skrót od personal mobile radio, czyli „osobistego radia przenośnego”. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń może powodować jednak pewne trudności, ze względu na dostępność krótkofalówek i duże zainteresowanie użytkowników. Zasięg tego rodzaju „walkie-talkie” zależy w dużej mierze od warunków terenowych – w gęsto zabudowanych miejscach jest to zaledwie kilkaset metrów, z kolei na wodzie lub w górach może on wynosić nawet kilka kilometrów.

PMR 446 – idealna na wędrówkę po górach i lasach

Krótkofalówki PMR 446, do których użytkowania nie jest potrzebne zezwolenie, wykorzystywane są m.in. przez miłośników górskich wędrówek i wspinaczki, a nawet przez harcerzy. W obrębie pasma 446 MHz w radiu dostępnych jest 8 lub 16 kanałów. Asortyment Laplander.pl obejmuje wysokiej klasy walkie-talkie renomowanych producentów – są to jednak głównie zaawansowane krótkofalówki, do których korzystania wymagane jest pozwolenie prezesa UKE. Urządzenia zdają egzamin zarówno na lądzie, jak i na morzu czy w powietrzu. To modele odporne na różnego rodzaju warunki, gwarantujące bardzo dobry zasięg i wyraźną komunikację. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w latarkę.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 4880 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-30
Polecam
2023-05-27
Sprawna i rzetelna obsługa. Średni czas oczekiwania na niektóre produkty. Towar wysokiej jakości i zgodny z opisem.
pixel