Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czym różni się kompas od busoli?

2023-04-03
Czym różni się kompas od busoli?

Kompas – cechy charakterystyczne

Kompas to urządzenie, które w połączeniu z mapą pozwala odnaleźć się w nieznanym terenie. Jego główne działanie polega na wyznaczaniu kierunków świata – niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujesz, zawsze wskazuje on północ i południe. Niektóre modele pokazują również wschód oraz zachód. W celu ułatwienia orientacji w terenie kompas wykorzystuje właściwości pola magnetycznego ziemi. Akcesorium występuje w postaci igły magnetycznej zawieszonej na ostrzu w wypełnionym alkoholową cieczą zbiorniku. Na rynku dostępne są również kompasy wypełnione powietrzem – są one jednak znacznie mniej precyzyjne. Na tarczy urządzenia widnieje stopniowa podziałka oraz oznaczenia kierunków świata w postaci pierwszych liter ich angielskich nazw. Kompas przybiera zazwyczaj formę zamkniętego, kwadratowego lub okrągłego pudełka.

Busola – co ją wyróżnia?

Busola działa na podobnej zasadzie co kompas, jednak daje użytkownikowi znacznie większe możliwości. Korzystając z niej, możesz bowiem odnaleźć drogę nawet bez dostępu do mapy. Urządzenie to oprócz igły magnetycznej posiada obrotowy pierścień z podziałką w stopniach – tzw. limbus. Busole wyposażone są dodatkowo w zwierciadło i linijkę, a także w specjalną blokadę igły. Ponadto posiadają one elementy służące do celowania – muszkę oraz szczerbinkę – pomocne podczas wyznaczania azymutu. Podobnie jak kompas, busole dostępne są w formie zamykanego pudełka.

Kompas a busola – podstawowe różnice

Między kompasem a busolą występują różnice, które powinien znać każdy amator pieszych wędrówek. Kompas to proste urządzenie o jednej funkcji, z kolei busola stanowi bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne akcesorium. Różnica widoczna jest już w samym wyposażeniu urządzeń – drugie z nich stanowi znacznie bardziej rozbudowane rozwiązanie. Każde z akcesoriów posiada igłę magnetyczną, jednak busola umożliwia dodatkowo namierzanie odległych punktów nawigacyjnych czy wyznaczanie azymutu. Kompas jedynie wyznacza kierunki świata, ułatwiając odnalezienie dalszej drogi. Co więcej, nie posiada on lusterka, które w busoli pozwala na obserwowanie celu i magnetycznej wskazówki. Kompas stosuje się razem z mapą do orientacji w terenie, z kolei busola przeznaczona jest do wyznaczania kierunków linii w odniesieniu do południka magnetycznego.

Jeśli od dawna poszukujesz kompasu lub busoli przydatnych podczas pieszych wypraw, w Laplander.pl czekają na Ciebie dziesiątki modeli. To propozycje pochodzące od sprawdzonych, renomowanych producentów z branży, m.in. Helikon, SOL czy Silva. Dopasuj rodzaj urządzenia do swoich potrzeb oraz charakteru wędrówek i miej pewność, że zawsze trafisz do celu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 5914 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Błyskawiczna wysyłka. Opinię o produktach będę mógł wystawić po powrocie z biwaku.
2024-06-15
Szybka dostawa
pixel