Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaki zasięg ma krótkofalówka Baofeng?

2023-04-17
Jaki zasięg ma krótkofalówka Baofeng?

Baofeng – krótkofalówki do zadań specjalnych

Baofeng to przenośne radiotelefony produkowane przez chińską markę Baofeng Electronic. Służą one do wygodnej komunikacji radiowej na odległość, a ich największy atut stanowi wysoka wytrzymałość. Krótkofalówki producenta wykorzystywane są m.in. przez policję lub ochronę. Co istotne, wszystkie urządzenia produkowane przez Baofeng Electronic posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa.

Zasięg modeli marki Baofeng

Zasięg krótkofalówek marki Baofeng zależy w dużej mierze od konkretnego modelu. Występują wśród nich bowiem radiotelefony o zasięgu zarówno kilku, jak i kilkudziesięciu kilometrów. Przykładowo, w przypadku modelu C3 PMR microUSB wynosi on od dwóch do sześciu kilometrów – o ile komunikacja odbywa się na otwartym terenie i przy dobrych ogólnych warunkach. Zaawansowane urządzenie Krótkofalówka 10W High Power (BF-H6) oferuje z kolei zaskakujący zasięg nawet kilkudziesięciu kilometrów. Krótkofalówka PMR BF-T6 Panda zapewnia natomiast około trzech kilometrów zasięgu. Warto jednak pamiętać, że wartości te dotyczą idealnych warunków i bardzo dobrej, bezpośredniej widoczności. Ostateczny wybór modelu zależy od osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Zasięg krótkofalówek Baofeng zmienia się w zależności od tego, czy komunikacja odbywa się na płaskim terenie, czy też na otwartym terenie miejskim. W warunkach gęstego zabudowania będzie on zdecydowanie mniejszy. Oprócz ukształtowania terenu czy zakłóceń, które zagłuszają sygnał nadajnika, znaczenie mają również czułość odbiornika oraz sama moc nadajnika.

Korzystanie z radiotelefonów a specjalne zezwolenie

Decydując się na zakup krótkofalówki, warto pamiętać, że na terenie Polski bez pozwolenia możliwe jest używanie wyłącznie radiotelefonów bliskiego zasięgu ze zintegrowaną anteną i o mocy maksymalnie 500 mW. To nieco inne urządzenia niż te, które na co dzień wykorzystują pracownicy firm ochroniarskich lub budowlanych. W przypadku bardziej zaawansowanych krótkofalówek wymagane jest już posiadanie tzw. pozwolenia radiowego. Stosowanie zaawansowanego urządzenia bez stosownego zezwolenia niesie za sobą konsekwencje dla użytkownika. Kwestię związaną z pozwoleniami na korzystanie z krótkofalówek reguluje rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji.

W ofercie sklepu Laplander.pl dostępne są radiotelefony marki Baofeng w szerokim przedziale cenowym, różniące się między sobą parametrami. Jeżeli od dawna poszukujesz krótkofalówki, która zapewni Ci komfortową komunikację podczas górskich wypraw, w naszym asortymencie z pewnością znajdziesz model spełniający Twoje potrzeby.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 5913 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Szybka dostawa
2024-06-14
Co tu dużo pisać, pełen profesjonalizm
pixel