Koc termiczny - folia NRC. Jak działa i do czego jest niezbędny?
Koc termiczny, zwany też inaczej folią NRC (od nazwy instytutu National Resarch Center w USA, w którym została stworzona), jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego ratowniczego zespołu medycznego. Ma ona do spełnienia bardzo ważne zadanie – utrzymanie ciepłoty ciała i ochronę organizmu przed wyziębieniem bądź przegrzaniem. Nie powinien o niej zapomnieć także żaden świadomy turysta ani miłośnik survivalu – podczas wymagających wypraw, odbywających się w trudnych warunkach atmosferycznych, może okazać się nieoceniona pomocą.
Folia ratunkowa – jak działa?
Jak już wspomnieliśmy, folia NRC ma za zadanie albo schłodzić, albo ogrzać ciało osoby, która wymaga pomocy. Nie jest jednak bez znaczenia, którą stroną folii się ją owinie. Dla ułatwienia, koc termiczny ma po obu stronach różne kolory – złoty i srebrny. Gdy chce się zapobiec przegrzaniu, należy owinąć folią siebie lub osobę poszkodowaną w taki sposób, by jej strona srebrna znajdowała się po zewnętrznej stronie, ponieważ skutecznie odbija ona światło słoneczne i izoluje organizm od innych źródeł ciepła. Gdy należy się ogrzać, trzeba możliwie jak najściślej owinąć się kocem termicznym srebrną stroną od wewnątrz. Ważne jest przy tym, by zadbać również o odpowiednią izolacje od podłoża.
Zasady użytkowania koca termicznego
Koc termiczny to produkt jednorazowego użytku, szczególnie jeśli jest stosowany podczas akcji ratowniczej, kiedy poszkodowana osoba ma obrażenia i na folii mogą znajdować się resztki krwi, płynów ustrojowych lub innego rodzaju zanieczyszczenia. Istnieją jednak sytuacje, kiedy można użyć go ponownie. Jeśli zastosowany zostanie tylko do ogrzania, np. podczas górskiej wyprawy, kiedy warunki pogodowe dynamicznie się zmieniają i może nagle bardzo się ochłodzić, to kiedy już spełni swoją rolę, można go złożyć i wykorzystać ponownie, ale trzeba brać pod uwagę, że w kontakcie ze skalistym podłożem może on ulec rozdarciu bądź zniszczeniu. Mimo wszystko najlepiej jest mieć przy sobie nowy, nieużywany koc termiczny, tym bardziej, że jego zakup to wydatek najwyżej kilku lub kilkunastu złotych. Ponadto jest to produkt łatwo dostępny i można go znaleźć nawet na stacjach benzynowych. Jeśli używamy folii NRC, by udzielić pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi, trzeba również pamiętać o ogólnych zasadach obowiązujących w przypadku takich nagłych zdarzeń. Folią trzeba okryć ciało dość szczelnie, ale nie można przy tym nadmiernie ingerować w pozycję ciała osoby poszkodowanej, aby jej dodatkowo nie zaszkodzić.
Inne możliwości zastosowania koca termicznego
Prymarną rolą folii NRC jest zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnej pomocy osobom narażonym na wychłodzenie bądź przegrzanie, ale na tym możliwości jej zastosowania się nie kończą. Warto mieć go zawsze na podorędziu, o czym wiedzą w szczególności wielbiciele ekstremalnych wypraw bushcraftowych i survivalowych. Koc termiczny zajmuje w plecaku naprawdę niewiele miejsca, a jego znaczenie dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w wielu nieprzewidzianych sytuacjach jest nieoceniona. Choć wygląda niepozornie, w rzeczywistości jest bardzo wytrzymały. Oprócz tego, że może nas schłodzić lub ogrzać, da się ją wykorzystać również w charakterze tzw. schronienia ostatniej szansy. Gdy np. zdarzy się, że wędrówka nieoczekiwanie się przedłuży, a do najbliższego schroniska jest jeszcze bardzo daleko, z folii NRC można stworzyć coś na kształt szałasu. Wystarczy przerzucić koc przez zamocowaną do drzew linkę w taki sposób, by utworzył się spadzisty dach, pamiętając przy tym, aby srebrna strona znajdowała się bliżej ciała. Cała konstrukcja musi znajdować się jak najbliżej podłoża, by zminimalizować stratę ciepła. Jeśli nie mamy do dyspozycji karimaty albo innego rodzaju materaca, który mógłby odizolować nas od chłodnej ziemi, warto poszukać w okolicy gałęzi, najlepiej takich z drzew iglastych.
Dodatkowa ochrona przed deszczem
Ulewny deszcz może bardzo utrudnić życie podczas wyprawy survivalowej albo zwykłej weekendowej górskiej wędrówki. Jeśli nie dysponujemy wysokiej jakości, specjalistyczną odzieżą zapewniająca skuteczną ochronę przed przemoczeniem, koc termiczny może okazać się prawdziwym wybawieniem. Można się nim owinąć, albo – choć nie jest to do końca zalecane – wyciąć mniej więcej w połowie jego długości otwór na głowę, tworząc w ten sposób coś na kształt peleryny.
Koc termiczny zapewnia widoczność
Dzięki temu, że folia NRC ma jaskrawe kolory, a od jej powierzchni intensywnie odbija się słońce, może z łatwością naprowadzić ratowników lub inne osoby spieszące z pomocą do miejsca, w którym znajduje się osoba na tę pomoc oczekująca. Służby ratunkowe często wykorzystują folię NRC do oznaczania miejsc wypadków, więc to najlepszy dowód na to, że sprawdza się w tej roli idealnie.
Zwiększy komfort snu w namiocie
Nawet najwięksi entuzjaści nocowania pod namiotem na pewno nie przepadają za tym, gdy o poranku budzi ich niebywała duchota i gorąc. Wnętrza namiotów szybko się nagrzewają, szczególnie jeśli rozstawia się je nie w cieniu, ale na otwartej przestrzeni. Wystarczy jednak położyć na nich koc termiczny, by znacząco ograniczyć to niepożądane zjawisko. Jak widać, folia NRC to drobiazg, który może przydać się w wielu sytuacjach, również takich codziennych. Warto o niej pamiętać zawsze wtedy, gdy planujemy outdoorową przygodę.