Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?
Przeznaczenie lornetki
Poszukując lornetki, która posłuży nam do konkretnych celów, warto skupić się przede wszystkim na jej przeznaczeniu. Wybór ostatecznego modelu zależy w dużej mierze właśnie od tego, do czego chcemy ją wykorzystywać – możemy wyróżnić kilka rodzajów tego przyrządu. Lornetki dzielimy na dachowe, myśliwskie, astronomiczne czy typu porro. Po pierwsze z nich sięgają m.in. ornitolodzy, którym zależy na niezawodności sprzętu. Lornetki myśliwskie nadają się – jak sama nazwa wskazuje – do obserwacji zwierząt, z kolei te astronomiczne – sprawdzą się doskonale podczas pierwszych obserwacji astronomicznych lub jako uzupełnienie stanowiska z teleskopem. A co z lornetkami porro? Ze względu na dużą jasność oraz kontrast również zdadzą one egzamin podczas obserwacji w ciemności.
Powiększenie i obiektyw
Wybierając lornetkę turystyczną, warto zwrócić szczególną uwagę także na takie parametry jak powiększenie oraz średnica obiektywu. Widząc przy danym modelu wartość 10x50, pierwszą liczbę powinniśmy odczytywać jako 10-krotne powiększenie obrazu, z kolei drugą – jako obiektyw o średnicy 50 milimetrów. Im większa jest średnica obiektywu, tym większa ilość światła może się do niego dostać. To z kolei przekłada się na jasność, ostrość i ogólną jakość widzianego obrazu.
Pole widzenia
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze lornetki jest pole widzenia, określane również jako kąt widzenia. To właśnie on określa obszar, jaki widzimy, patrząc przez lornetkę. Im większa jest wartość kąta widzenia, tym więcej jesteśmy w stanie zobaczyć w powiększeniu.
Źrenica wyjściowa
Poszukując lornetki idealnej, warto brać pod uwagę także źrenicę wyjściową, czyli wielkość skupionego światła padającą w oko. Ważne, aby nie była ona mniejsza niż ludzka źrenica. W celu jej obliczenia należy podzielić średnicę obiektywu przez powiększenie lornetki. Do obserwacji w ciągu dnia sprawdza się wartość 3 milimetry, z kolei przy obserwacji w ciemności minimalna wartość powinna wynosić 5 milimetrów. Dla osób noszących okulary korekcyjne znaczenie będzie miał również odstęp źrenicy, czyli odległość od oka do okularu. Nie powinien być on mniejszy niż 20 milimetrów.
Jakość materiałów
Oprócz podstawowych parametrów lornetki znaczenie mają również materiały, z których została ona wykonana. Obudowa powinna gwarantować pewny chwyt w różnych warunkach, a ponadto – być trwała i odporna na uderzenia czy zadrapania. Istotna jest również sama waga lornetki – jeśli jest ona zbyt ciężka, dłuższe obserwacje będą powodowały dyskomfort. Kompaktowe, lekkie modele to idealny wybór zarówno dla początkujących, jak
i zaawansowanych obserwatorów.
W ofercie sklepu Laplander znajdziesz lornetki turystyczne, które umilą Ci niejedną wyprawę i umożliwią precyzyjne obserwacje nawet przez długie godziny. Znajdź model idealny i podziwiaj najdrobniejsze szczegóły natury!