Palnik spirytusowy czy gazowy – co wybrać na wycieczkę bushcraftową?
Kilka słów o bushcrafcie
Bushcraft to umiejętność długoterminowego przetrwania z dala od nowoczesnej cywilizacji – np. w lesie – w pełnym kontakcie z przyrodą. Różni się on nieco od survivalu, którego celem jest przetrwanie w warunkach ekstremalnych. Podczas wypraw bushcraftowych wykorzystuje się głównie naturalne zasoby i skupia się na życiu w zgodzie z naturą. Bushcraft obejmuje zdobywanie i rozwijanie wiedzy oraz zdolności niezbędnych do życia w dziczy bez współczesnych udogodnień – nie chodzi jednak o walkę ze środowiskiem naturalnym, jak ma to miejsce w przypadku survivalu.
Palnik spirytusowy
Palniki spirytusowe to rozwiązania o bardzo prostej konstrukcji, a co za tym idzie – wyjątkowo łatwe w użyciu. Podstawowym rodzajem paliwa do tego typu palników jest spirytus, denaturat lub czysty etanol. Opary alkoholu po podgrzaniu wydostają się pod ciśnieniem na zewnątrz, zapewniając stabilny płomień idealny do przygotowania ciepłego posiłku. To niewielkie, praktyczne modele, które nie generują żadnego dymu i nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Ich dużą zaletą jest również niska waga – nie ma więc mowy o zbytnim obciążeniu torby. Palnik spirytusowy to jeden z najwygodniejszych sposobów na uzyskanie smacznego, rozgrzewającego posiłku podczas biwaku czy długiej leśnej wędrówki. Oferta Laplander.pl obejmuje palniki spirytusowe wykonane z mosiądzu, niezwykle trwałego i odpornego na odkształcanie czy rdzewienie.
Palnik gazowy
Palnik gazowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających rozpalenie ognia w niemal każdej, nawet trudniejszej sytuacji. W tym przypadku do zasilania służą tzw. kartusze wypełnione mieszaniną gazową butanu, propanu, a często także izobutanu, odpornego na niskie temperatury. Niektóre modele palników na gaz posiadają dodatkowo zapalnik piezoelektryczny, pozwalający na uzyskanie płomienia nawet w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Palnik gazowy czy palnik spirytusowy – który z nich wybrać do bushcraftu?
Stojąc przed wyborem palnika na wyprawę bushcraftową, warto dokładnie porównać ze sobą obydwa rozwiązania i zastanowić się nad osobistymi potrzebami. Palniki spirytusowe mogą się w tym przypadku okazać dużo praktyczniejsze. Ich niezawodność i wytrzymałość – nawet do kilkudziesięciu lat – mówi sama za siebie. Palniki gazowe pracują głośniej niż modele na alkohol, co w cichym lesie może być dla niektórych osób odczuwalne. Co więcej, wariant spirytusowy wiąże się z niższymi kosztami – nie tylko zakupu, ale i eksploatacji. Paliwo jest w tym przypadku dużo tańsze niż gaz. Palnik na alkohol jest też bardziej przyjazny środowisku niż wariant gazowy – a w bushcrafcie chodzi nam przecież o życie w zgodzie z naturą. Jego dużym atutem jest ponadto brak konieczności zabierania kartusza z gazem – na krótszy wypad wystarczy niewielka ilość alkoholu w mniejszej butelce. To z kolei wpływa również na wagę plecaka. Wydajność palników spirytusowych jest nieco mniejsza niż w przypadku palników na gaz, jednak wciąż radzą sobie one doskonale w różnych warunkach, pozwalając na przygotowanie posiłków. Ostateczna decyzja zależy od samego użytkownika – nie da się jednak ukryć, że coraz więcej miłośników biwakowania i bushcraftu decyduje się wymienić palniki gazowe na modele na alkohol.