Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Podpowiadamy, jak przygotować się i przetrwać blackout

2022-02-08
Podpowiadamy, jak przygotować się i przetrwać blackout

Podpowiadamy, jak przygotować się i przetrwać blackout

Groźba wystąpienia blackoutu wcale nie jest tak odległa, jak na to wskazuje obiegowa opinia. Eksperci ostrzegają, że w Polsce i Europie ryzyko związane z nagłą i długotrwałą przerwą w dostawie prądu może być większe przez rosnące ceny energii, sukcesywnie zmniejszające się zapasy gazu w magazynach oraz problemy ze szczególnie wrażliwymi na zmiany pogody odnawialnymi źródłami energii. Co zatem zrobić, by dobrze się przygotować na taką ewentualność i nie pozostać bezradnym wobec blackoutu? Chętnie podzielimy się swoimi poradami.

Żywność i zapas wody

Zapewnienie sobie dostępu do świeżej, czystej wody i jedzenia to absolutna podstawa. Można zabezpieczyć tę potrzebę, tworząc zapasy żywności o przedłużonej trwałości lub specjalistycznych racji żywnościowych, z których korzystają np. żołnierze. W trudnej sytuacji, do jakiej bez wątpienia blackout się zalicza, można sięgnąć np. po rację żywnościową NRG-5 Emergency Food Ration. Jest ona produkowana w Niemczech i od wielu lat cieszy się ona uznaniem i dużą popularnością. Często wykorzystuje się ją w cywilnych i militarnych zestawach przetrwania, bo w sytuacjach kryzysowych zapewnia niezbędną do przetrwania ilość energii. Ten produkt występuje w postaci sprasowanych kostek/herbatników, wyprodukowanych w całości z wykorzystaniem składników pochodzenia roślinnego – prażonej pszenicy, oleju roślinnego, cukru, białka roślinnego, słodu, witamin i minerałów. W opakowaniu znajduje się 9 takich kostek, zapakowanych hermetycznie w wielowarstwowe opakowanie, zapewniające trwałość nawet do 20 lat. Jeśli chodzi o wodę, to – o ile ma się takie możliwości – warto sporządzić duże jej zapasy w formie butelkowanej. Jeśli jednak nie dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią do przechowywania, doskonałą alternatywę mogą stanowić tabletki lub specjalne filtry do uzdatniania wody, Dzięki nim nawet jeśli nie ma się dostępu do bieżącej wody, można bezpiecznie korzystać z innych jej źródeł, takich jak jeziora, rzeki czy strumienie. Filtry takie jak np. filtr do wody z adapterami do butelek - LifeStraw® Universal chronią przed 99,999999% bakterii (w tym E. coli, Salmonella), 99,999% pasożytów (w tym Giardia i Cryptosporidium), 99,999% mikroplastików, chloru, organicznej materii chemicznej, brudu i zmętnienia, ale też poprawiają smak wody.

Dostęp do światła

O ile w ciągu dnia można funkcjonować bez dostępu do dodatkowych – poza światłem słonecznym – źródeł światła, o tyle po zapadnięciu zmroku albo wczesnym rankiem problem jego braku staje się dotkliwy. Oczywiście zawsze warto mieć w domu zapas świeczek czy podręczne latarki, ale przy naprawdę długo trwających przerwach w dostawach prądu mogą się one okazać niewystarczające. Dlatego też warto zaopatrzyć się w bardziej wydajne i bezpieczniejsze w użytkowaniu lampy czy latarki. Według nas na polecenie zasługuje np. lampa naftowa - Feuerhand Hurricane Lantern. Ten produkt, podobnie jak pozostałe modele z tej linii, są produkowane w Niemczech nieprzerwanie od ponad 100 lat. Jest to chyba najlepsze świadectwo ich niezawodności i jakości. Płomień jest skutecznie chroniony od wiatrów i opadów przez szkło Schott Suprax, a czas palenia wynosi nawet 20 godzin. 

Apteczka

Blackout może pociągać za sobą wiele konsekwencji, włącznie z utrudnionym dostępem do służb medycznych. Na tę okoliczność warto zatem również się zabezpieczyć i przygotować na użytek własny i swoich bliskich apteczkę z prawdziwego zdarzenia, albo skorzystać z gotowych zestawów, takich jak np. apteczka Waterproof - Care Plus. W tym zestawie znaleźć można m.in. kompresy z gazy, opatrunek nieprzywierający, bandaże elastyczne i opatrunki samoprzylepne w dwóch rozmiarach, plastry na palec i staw skokowy, przylepiec chirurgiczny, paski do zamykania ran, rękawiczki winylowe, chusteczki nasączone alkoholem, nożyce ratownicze, pęsetę, agrafki, bandaż trójkątny, maseczkę do sztucznego oddychania, koc ratunkowy z folii, termometr ze szkła bezodpryskowego oraz żel na oparzenia i nakładki na palce. Apteczka jest pojemna i wytrzymała. Znajduje się w wodoodpornej torbie i sprawdzi się w trudnych warunkach.

Ogrzewanie

Brak dostępu do ogrzewania to jedna z najbardziej poważnych i najgroźniejszych konsekwencji blackoutu, szczególnie jeśli nastąpi on podczas zimowych mrozów. Piecyk turystyczny Gstove Heat View Camping Stove wyprodukowano w Norwegii. Został on stworzony z myślą o warunkach biwakowych, ale podczas sytuacji, o której tu mowa, też się doskonale sprawdzi. Można na nim gotować i można się przy nim doskonale ogrzać. Jest lekki i bezpieczny w użytkowaniu, a do zamienienia go w efektywne źródło ciepła wystarczy ledwie kilka gałęzi.

Gotowanie posiłków

Do gotowania posiłków w warunkach blackoutu można wykorzystać m.in. palnik turystyczny Optimus Crux. Waży on zaledwie 83 g, a ma ogromną moc – 3000 W. Dzięki temu litr wody można z jego wykorzystaniem zagotować nawet w 3 minuty. Sprzedawany jest w zestawie z pokrowcem. Niezbędnym dodatkiem do palnika jest rzecz jasna kartusz z gazem. Oczywiście wymienione powyżej aspekty to tylko podstawowe kwestie, o jakich warto pomyśleć planując przygotowania do blackoutu. Wiele inspirujących i przydatnych produktów można znaleźć w naszym sklepie internetowym.           

Polecane

Palnik turystyczny Optimus Crux Lite Piezo W promocji

Palnik turystyczny Optimus Crux Lite Piezo

Cena regularna: 299,00 zł brutto269,10 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 228,60 zł
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 5693 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
10/10
2024-03-23
Super
pixel