Powerbank turystyczny – na co zwrócić uwagę?
Powerbanki turystyczne to gadżety, z których korzystamy coraz chętniej i częściej. Otoczeni wieloma urządzeniami mobilnymi, bez których nie wyobrażamy już sobie życia, potrzebujemy awaryjnego źródła zasilania, które umożliwi naładowanie potrzebnego sprzętu. Oczywiście istnieje wiele typów powerbanków. Niektóre są odpowiednie na co dzień, a niektóre, np. takie o naprawdę dużej mocy – są w stanie zasilić wiele urządzeń np. podczas dłuższego biwaku. Poniżej przegląd oferty, jaką dla was przygotowaliśmy.
Co jest ważne przy wyborze powerbanku?
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego będzie nam taki powerbank potrzebny. Zupełnie innego będziemy potrzebować na co dzień, a innego podczas dłuższych wypraw z dala od cywilizacji. Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie powerbanków jest oczywiście ładowanie telefonu, tabletu czy laptopa. Potrzebne są nam do pracy i rozrywki, więc przebywając poza domem lub miejscem pracy, gdzie mamy dostęp do tradycyjnych źródeł zasilania, warto mieć pod ręka powerbank. Uratuje on nas w sytuacji, kiedy sprzęt się rozładuje, a koniecznie będziemy musieli z niego skorzystać. Z kolei kiedy decydujemy się na dłuższy wypad w teren, gdzie wiemy, że dostęp do prądu może być bardzo utrudniony, wtedy warto pomyśleć o najsilniejszych dostępnych na rynku stacjach ładujących, które mają możliwość ładowania solarnego i są odporne na trudne warunki atmosferyczne.
Parametry powerbanków, które należy brać pod uwagę przy wyborze
- wytrzymałość i wodoszczelność
- możliwość ładowania solarnego
- porty
- pojemność
- waga
Na pewno jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, czy powerbank sprawdzi się w warunkach survivalowych i bushcraftowych, są jego właściwości, jeśli chodzi o wodoszczelność. Wszystkie sprzęty, jakie zabieramy ze sobą na tego typu wyprawy, powinny być pod tym względem naprawdę dopracowane. Odpowiedni materiał wykonania i dopracowane pod względem izolacji komponenty są gwarancją tego, że nawet przy dużej wilgotności, opadach, ale też podczas upałów i w innych ekstremalnych warunkach atmosferycznych sprzęt się sprawdzi i spełni swoją rolę. Kolejna kwestią jest odporność. Trzeba mieć na uwadze, że o ile w warunkach domowych czy biurowych powerbankom grozi co najwyżej upadek na podłogę lub wykładzinę, o tyle w górskim terenie tych zagrożeń jest nieco więcej i inna jest tez ich skala. Warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na te ładowarki, które są wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia, odkształcenia i wstrząsy. Stal nierdzewna na obudowie sprawdza się rewelacyjnie, ale nie jest to jedyny rekomendowany materiał. Ważne jest, aby powerbank był naprawdę solidny i by był w stanie dotrzymać nam kroku podczas naprawdę ekstremalnych wypraw. Możliwość ładowania solarnego to naprawdę przydatna funkcja, jeśli chodzi o powerbanki. Zawsze mogą zdarzyć się sytuacje nieoczekiwane i niespodziewane, które pokrzyżują nasze plany i na przykład uniemożliwią dotarcie do schroniska czy innego miejsca na odpoczynek w czasie, w jakim zakładaliśmy. Na tego rodzaju okoliczności warto, a nawet trzeba się zabezpieczyć, a powerbanki ładowane solarnie zabezpieczą nas przed utratą kontaktu z osobami, których pomocy możemy potrzebować. Liczba portów jest istotna, jeśli planujemy naprawdę intensywnie użytkować powerbank. Kiedy zatrzymujemy się w obozowisku lub robimy sobie przerwę, by coś zjeść i się zregenerować, zawsze warto wykorzystać ten czas na doładowanie wszystkich urządzeń, z których korzystamy. Im więcej portów, tym oczywiście łatwiej i szybciej można wykonać takie zadanie.
Powerbanki, które polecamy
Wśród modelu dostępnych w ofercie sklepu laplander.pl na uwagę zasługują m.in. bardzo wydajne, zaawansowane technologicznie i wytrzymałe urządzenia marki XTORM. Model Extreme Rugged to prawdziwy kombajn wśród powerbanków. Został on wyposażony w potężną baterię o pojemności 20 000 mAh oraz port USB-C PD 30W, umożliwiający niezwykle szybkie ładowanie smartfonów i innych urządzeń, które są kompatybilne z technologią Power Delivery 30W. Jego wzmocniona obudowa skutecznie chroni go przed uszkodzeniami, a klasa szczelności IP65 świadczy o tym, że niestraszne mu zachlapanie, ropa czy piasek. Wśród powerbanków solarnych szczerze możemy polecić model XTORM Fuel. Posiada on wydajny panel słoneczny, umożliwiający pozyskiwanie energii solarnej w bardzo efektywny i bezproblemowy sposób i to nawet w pochmurne dni. Można go także ładować w sposób tradycyjny – przez kabel USB-C. XTORM Fuel ma także w zestawie karabińczyk, umożliwiający podpięcie go np. do plecaka. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają zastosowane w urządzeniu technologie, zabezpieczające przed przeładowaniem i przegrzaniem zarówno samego powerbanku, jak i wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Przenośna stacja ładowania na duży biwak XTORM Power Station 300 to potężna stacja ładowania, idealna dla tych, którzy chcą mieć dostęp do gniazda sieciowego poza domem. Ten model zapewnia źródło prądu zmiennego o mocy 300W i umożliwia ładowanie różnych urządzeń przez wiele godzin. Posiada mocne gniazdo AC 300W, ładowarkę samochodową 120W 12 V, 1 port USB-C 60W, 3 wyjścia USB oraz 2 wyjścia 5,5 mm 60W DC. Jak widać, wybór ładowarek i powerbanków dostosowanych do różnych potrzeb jest naprawdę spory. A to zaledwie ułamek przygotowanej przez nas oferty.