Głownia Polar 75 (C)
Głownia Polar 75 Carbon (Stal Węglowa).
Głownie Polar są rozwinięciem klasycznych głowni skandynawskich produkowanych przez fińską fabrykę Laurin i są wynikiem współpracy fińskiej firmy Brisa (ekspertów w dziedzinie knifemakingu) i Lauri.
Dziesięciolecia połączonego doświadczenia, know-how i żywego zainteresowania produkcją noży gwarantują, że te ostrza w stylu puukko sprostają wszelkim standardom. Ulepszenie dobrze znanych ostrzy Lauri poprzez dodanie małego ricasso i nadanie ostrzu drobniejszego szlifu znacznie poprawia ogólne wrażenia. Ricasso pomoże twórcom, nowym i starym, uzyskać dobre wykończenie między rękojeścią a ostrzem. Ten aspekt jest postrzegany jako jeden z trudniejszych elementów produkcji noży.
Projekt jest subtelny w stylu fińskim, który w dużej mierze opiera się na zasadzie formy zgodnej z funkcją. Ostrza są proste i solidne w swojej elegancji, podobnie jak noże w stylu Puukko, do których są przeznaczone.
Głownie ze stali węglowej posiadają fabryczny nagar (czarna powłoka po procesie hartowania) na płazach ostrza, który stanowi naturalne zabezpieczenie przed korozją. Nagar można usunąć mechanicznie np. papierem ściernym ale większość użytkowników głowni ze stali węglowej, pozostawia je w naturalnym formacie. Grawerowane logo marki (w starszych wersjach produkcyjnych logo jest wytłoczone) stanowi dodatkową ozdobę tych głowni.
Parametry głowni Polar 75:
- Długość ostrza: 75 mm
- Szerokość: 20 mm
- Grubość: 3,5 mm
- Długość całkowita: 200 mm
- Stal: Węglowa 80CrV2
- Twardość: 59 HRC
Głownie Polar to doskonała propozycja na nóż, który ma sprostać wymagającym pracom zarówno w terenie, jaki w użytkowaniu codziennym. Głownie produkowane przez Laurin są od lat cenione zarówno w środowisku knifemakerów, jak również wśród miłośników bushcraftu, survivalu czy myślistwa.
Zobacz nasz poradnik: Jak zrobić nóż z głownią Lauri
Jak wykonać rękojeść do noża i osadzić głownię z trzpieniem (hidden tang)?
Osadzenie głowni noża z trzpieniem w drewnianej rękojeści z użyciem bloczka drewna, mosiężnej gardy i przekładek ozdobnych z poroża renifera lub fibry (opcjonalnie) to proces wymagający pewnych umiejętności i narzędzi.
Narzędzia, które mogą być przydatne do wykonania tego zadania:
- Piła ręczna lub wyrzynarka
- Papier ścierny o różnej gradacji gradacji np. 100, 220, 400, 600, 800 i 1200
- Wiertarka z wiertłami o średnicy różnej średnicy np. 3 mm i 5 mm
- Pilniki do drewna i metalu
- Ścisk stolarski (opcjonalnie)
- Szlifierka kątowa z tarczami do szlifowania drewna i metalu lub szlifierka taśmowa
- Polerka, pasty polerskie
Materiały potrzebne do wykonania tego zadania:
- Bloczek drewna o odpowiedniej wielkości i grubości
- Mosiężna garda - bolster
- Przekładki ozdobne z poroża renifera lub fibry (opcjonalnie)
- Klej dwuskładnikowy (żywica epoksydowa)
- Materiały do wykończenia, takie jak olej do drewna, wosk itp.
Krok 1: Przygotowanie głowni noża
Oczyść trzpień z rdzy, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Przytnij trzpień do odpowiedniego rozmiaru (nie dłuższego niż długość robocza wiertła), jeżeli zamierzasz schować trzpień w całości w rękojeści. Jeżeli głownię chcesz uszlachetnić np. wypolerować, położyć satynę to wykonaj to na tym etapie. Zabezpiecz głownię noża przed dalszymi pracami np. owijając ją taśmą izolacyjną lub malarską.
Krok 2: Przygotowanie drewnianej rękojeści
Zacznij od przycięcia bloku drewna do odpowiedniej długości i grubości, aby dopasować do rozmiaru głowni i planowanej rękojeści. Wyrównaj powierzchnię styku bloczka z ew. przekładkami (gardą).
Krok 3: Wycięcie otworów na trzpień
Za pomocą wiertarki wykonaj otwór na trzpień w bloczku drewna. Otwór dopasuj np. przy użyciu mniejszego wiertła lub pilnika, tak aby trzpień wchodził swobodnie.
Krok 5: Umieszczenie elementów dekoracyjnych
Wykonaj otwory w przekładkach dekoracyjnych odpowiadające średnicy trzpienia. Wykończ powierzchnię przekładek aby przylegały do siebie dokładnie. Umieść przekładki i gardę na trzpieniu noża aby sprawdzić, czy wszystko jest odpowiednio dopasowane.
Krok 6: Klejenie elementów
Przygotuj klej dwuskładnikowy i nałóż do otwory drewnianego bloczka. Następnie umieść mosiężną głowicę-bolster z przekładkami ozdobnymi na trzpieniu głowni, przekładki posmaruj klejem, podobnie sam trzpień. Całość umieść w drewnianym bloczku i dociśnij, aby elementy zostały dobrze połączone. Usuń nadmiar kleju z zewnątrz rękojeści. Całość możesz ścisnąć delikatnie ściskiem stolarskim i pozostawić do wyschnięcia w pozycji wertykalnej.
Krok 7: Obróbka rękojeści
Po utwardzeniu kleju. Za pomocą pilników do drewna lub szlifierki usuń nadmiar drewna aby rękojeść była stosunkowo gładka i równa. Następnie użyj szlifierki taśmowej lub kątowej z tarczami do szlifowania drewna, aby wygładzić krawędzie drewnianej rękojeści i mosiężnej głowicy. Możesz to robić ręcznie za pomocą pasków z papieru ściernego. Użyj papieru ściernego o gradacji np. 1000, 220, 400, 600, 800 i 1200, aby wygładzić i wypolerować powierzchnię drewna i mosiądzu.
Krok 8: Wykończenie rękojeści
Nałóż olej do drewna, wosk na drewnianą rękojeść, aby chronić ją przed uszkodzeniem i zapewnić trwałość. Odczekaj, aż powierzchnia wyschnie. Impregnację powtórz kilkukrotnie.